Branża i otoczenie

Branża i otoczenie

Aglomeracja Śląska to największe skupisko ludności w Polsce. To tak naprawdę wiele autonomicznych miast o przeróżnym potencjale i możliwościach, doskonale ze sobą skomunikowanych. Region pokrywa gęsta sieć dróg ekspresowych i autostrad, które pełnią rolę korytarzy transportowych pomiędzy miastami aglomeracji oraz najdłuższa sieć tramwajowa, licząca ponad 200 km torowisk. Na kolejne lata radni sejmiku województwa śląskiego zarezerwowali ponad 460 mln zł na rozwój transportu.

Katowice mogą pochwalić się jedną z największych, spośród dużych polskich miast, liczbą firm innowacyjnych w przeliczeniu na mieszkańców oraz dużą liczbą absolwentów kierunków technicznych i ścisłych. Ponadto Katowice znajdują się w czołówce miast z najniższą stopą bezrobocia oraz miast oferujących wysokie zarobki.

W ostatnich latach województwo śląskie wyrosło na nowoczesny region z najlepszymi warunkami do życia w Polsce. Stosunkowo wysokie zarobki, niska stopa bezrobocia, bogata oferta najlepszej klasy uczelni wyższych, szeroki dostęp do obiektów handlowych i kulturalnych oraz atrakcyjne ceny mieszkań – to wszystko wpływa na prestiż naszego regionu.

Katowice to stosunkowo młode miasto, które ciągle buduje swoją renomę, stawiając na rozwój wszelkiego rodzaju stref kultury i sztuki alternatywnej. Katowice są cały czas w trakcie zmian wizerunkowych – bardzo duży nacisk kładzie się obecnie na uatrakcyjnienie przestrzeni publicznych, w tym przebudowę rynku. Mieszkańcy Katowic dostrzegają także niesamowity rozwój biznesowy miasta – w ostatnich latach swoje siedziby bądź oddziały otworzyły liczne międzynarodowe firmy i koncerny.

Jednym z kluczowych argumentów zachęcającym do zamieszkania na Śląsku jest przyjazny rynek nieruchomości – ceny mieszkań i stawki czynszu są tu znacznie niższe niż w największych miastach Polski. Bardzo dobra infrastruktura sprawia, że tak naprawdę atrakcyjne jest tu każde miasto i każda dzielnica. Klienci szukający mieszkania, zwracają także uwagę na atrakcyjny układ mieszkań, standard wykończenia i jakość używanych materiałów. Ważną kwestią jest także obecność licznych terenów zielonych. Choć region kojarzy się raczej z okręgiem przemysłowym to nie brakuje tu parków miejskich, a łatwy dostęp do lasów, jezior czy zalewów czyni z regionu naprawdę atrakcyjny obszar do życia.