Tak, to tutaj, na parterze powstanie restauracja Śląska Prohibicja! Największa restauracja w zabytkowej dzielnicy Katowic – Nikiszowcu, która będzie liczyć ponad 700 m2 powierzchni. Budynek przy ul. Krawczyka 1, wkomponowany w zabudowę bloku II, to jedyny trzypiętrowy budynek w Nikiszowcu. To też obiekt, który wyróżnia się niepowtarzalnym charakterem i ciekawą historią – był pierwszym oddanym do użytku budynkiem na terenie osiedla.

W budynku, gdzie będzie restauracja pierwotnie mieściła się kantyna domu noclegowego dla samotnych górników. Obiekt nazywany był z niemiecka szlafhauzem, a w okresie międzywojennym oficjalnie funkcjonował jako „sypialnia”. Natomiast w czasach Polski Ludowej, gdy dobudowano mu trzecie piętro, zyskał miano Domu Górnika nr 1 – przez kilka dziesięcioleci mieścił się tam hotel robotniczy. W okresie międzywojennym było to popularne miejsce spotkań różnych organizacji, m.in. Związku Powstańców Śląskich i Oddziałów Młodzieży Powstańczej. Od 1989 roku, zanim parter budynku przeszedł w posiadanie spółki, mieściła się tam restauracja SITG.

Obecnie na parterze budynku trwają intensywne prace remontowe, których finał planowany jest na jesień 2017 roku. Do dyspozycji gości będą w sumie 4 sale, w tym sala główna licząca ponad 100 m2, która będzie sercem restauracji, sala kameralna na przyjęcia i spotkania biznesowe (do 60 osób), dwie sale do 30 osób każda oraz dwie mniejsze sale (do 15 osób każda). Dodatkową atrakcją dla odwiedzających gości będzie ogród od strony podwórza, którym w Nikiszowcu będzie mogła poszczycić się tylko restauracja Śląska Prohibicja. Na powierzchni ponad 1700 m2 goście będą mogli zjeść lunch, kolację lub zorganizować przyjęcie. Infrastrukturę ogrodu wypełnił m.in.: piec chlebowy, mini plac zabaw, stół do ping-ponga oraz altana.